ارسال رایگان برای خریدهای بالای 500 هزار تومان

نکات مهم در استفاده و نگهداری ادویه ها

نکات مهم نگهداری ادویه

غذای مورد علاقه ما با به کارگیری فنون متعدد، طعم خوب و ادویه ها شکل میگیرد. به همین دلیل نگهداری غیر اصولی باعث از بین رفتن عطر و طعم خوب ادویه ها میشود. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که استفاده از ادویه های کهنه باعث از بین رفتن تمام تلاش ما برای پختن یک غذای الهام بخش میشود و میتواند به صورت کلی طعم و بوی غذا را خراب کند.از همین رو طرز نگهداری ادویه ها به صورت اصولی بسیار مهم است به خصوص وقتی شما طرفدار استفاده از ادویه های مختلف و گران قیمت در غذا ها هستید.

در این متن به بهترین تکنیک های نگهداری ادویه ها نگاهی خواهیم انداخت. همچنین بهترین شرایط نگهداری، عوامل تاثیر گذار و طبقه بندی ادویه ها را بررسی خواهیم کرد. هر آنچه که برای نگهداری تازه و حفظ عطر و بو ی ادویه ها باید بدانیم را یاد میگیریم. فارغ از نوع ادویه این تکنیک ها برای تمام ادویه ها استاندارد است.

همچنین نکاتی درباره نحوه نگهداری ادویه ها در کابینت یا شلف و اینکه چگونه تشخیص دهیم که یک ادویه خراب شده است را بیان میکنیم.

عواملی که در هنگام نگهداری ادویه جات باید در نظر گرفت

عوامل مختلفی از جمله هوا، دما و رطوبت اهمیت دارند. این عوامل تاثیر بسیاری زیادی میتوانند در کیفیت و طول عمر ادویه های شما و صد البته کیفیت غذایی که ادویه ها را در آن استفاده میکنید بگذارند.

نور: یکی از بزرگ ترین دشمن های ادویه نور مستقیم خورشید است. نور مستقیم خورشید یا لامپ های پر نور میتواند باعث از دست رفتن عطر و بوی ادویه ها شود. بهتر است که ادویه ها را در جای خشک و تاریک نگهداری کنید.

دما: دما هم یکی از عوامل مهم در نگهداری ادویه ها است. ادویه ها میتوانند پتانسیل و عطر و بوی خود را در دمای بالا از دست بدهند. به همین دلیل نگهداری ادویه ها کنار گاز یا فر بدترین گزینه است.

هوا: ادویه ها در برخورد با هوا می توانند کیفیت خود را از دست بدهند. به همین دلیل بهتر است برای نگهداری این مواد از بانکه های شیشه ای و با درب محکم استفاده کنید.

رطوبت: نفوذ رطوبت اضافه به ادویه ها باعث افت کیفیت و حتی چسبندگی و رشد باکتری در آنها میشود. از همین رو بهتر است ادویه ها دور از هرگونه رطوبت مثل سینک قرار بگیرند. همچنین دقت کنید که در هنگام استفاده قاشق خیس داخل ظرف ادویه ها نزنید.

با به خاطر سپردن این چهار فاکتور و رعایت آنها در هنگام نگهداری ادویه ها، این خوش رنگ های خوشبو همیشه سالم و تازه میمانند.

                                           

بهترین ظروف نگهداری ادویه
بهترین ظروف نگهداری ادویه

                  

انتخاب بهترین ظرف برای نگهداری طولانی مدت ادویه جات

برای نگهداری طولانی مدت ادویه ها در آشپزخانه، انتخاب صحیح ظروف نگهدارنده از مهمترین کارها است. ظروفی با درب محکم و ساخته شده با متریالی که با ادویه ها واکنش نشان ندهند و عطر و بوی آنها را حفظ کنند، بهترین گزینه هستند. در ادامه به بهترین نوع ظروف نگهدارنده برای ادویه ها اشاره خواهیم کرد.

بانکه های شیشه ای: به واسطه ی درب های محکم و آسانی در لیبل کردن، بانکه های شیشه ای بهترین گزینه هستند. بانکه های شیشه ای همچنین این امکان را به شما میدهند که محتویات داخل ظرف را ببینید.

جا ادویه ای پلاستیکی: جا ادویه ای های پلاستیکی به دلایل مختلفی جزو بهترین ظروف نگهدارنده برای نگهداری ادویه ها هستند. از جمله این دلایل می توان به نشکن بودن، ارزان بودن نسبت به سایر متریال ها، غیر قابل نفوذ بودن رطوبت و نور اشاره کرد.

نکات مهم نگهداری ادویه ها

ادویه ها جزو مواد اولیه غذایی هستند که در صورت نگهداری صحیح شاید تا 2 الی 3 سال عمر کنند و تاریخ مصرف بالایی دارند. در ادامه به نکات مهمی برای نگهداری ادویه ها که در حفظ تازگی طعم و عطر ادویه ها کمک میکند اشاره خواهیم کرد:

لیبل کردن: همیشه سعی کنید شیشه های ادویه را با نام ادویه و تاریخ خرید آنها لیبل کنید. دانستن زمان دقیق مصرف ادویه ها به حفظ کیفیت آنها کمک فراوانی میکند.

مکان نگهداری ادویه: مکانی را برای نگهداری ادویه انتخاب کنید که خشک، خنک و تاریک باشد. یک کابینت یا قفسه که در نزدیکی گاز یا فر نباشد بهترین گزینه است.

لیبل گذاری روی شیشه ادویه ها
لیبل گذاری روی شیشه ادویه ها

جلوگیری از رطوبت: رطوبت در واقع قاتل ادویه ها است. نگهداشتن ادویه ها در شیشه هایی با درب محکم که از ورود رطوبت و هوا به داخل ادویه ها جلوگیری کند در حفظ کیفیت ادویه ها بسیار تاثیر گذار است.

کلام پایانی

حفظ عطر و طعم و کیفیت ادویه ها کاملا با نحوه نگهداری آن ها در ارتباط است. ما در این متن به عوامل مختلفی که ممکن است در کیفیت ادویه ها تاثیر گذار باشند اشاره کردیم و نکاتی را برای نگهداری اصولی و صحیح ادویه ها ارائه دادیم.

یک آشپزخانه مدرن و کارآمد حتما باید دارای جایی مناسب برای ادویه ها باشد چرا که روح غذاها در ادویه هایی است که هنگام پخت به آنها اضافه میکنیم. با رعایت نکاتی که در استفاده و نگهداری ادویه ها بیان کردیم اطمینان حاصل می کنیم که ادویه ها برای مدت طولانی تازه، خوش عطر و زیبا باقی خواهند ماند.

پست قبلی

انواع جا ادویه ای و هر چیزی که باید قبل از خرید آن‌ها بدانیم!

پست بعدی

5 ادویه که باید حتما در جا ادویه‌ای نگهداری شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید